Tomáš Gabriel: Broňka aneb Konec starousedlictví v Čechách

Vyprávění o životě a skutcích Broňky, bořitelky statků! Brázdí zemi spolu s ostatními kočovníky a hledá poslední zbytky starousedlíků, ukrytých ve statcích, za humny, ve stodolách, na vejmincích a v silážních věžích. Jsou to vrazi a věznitelé zvířat, vykořisťovatelé takzvaných zaměstnanců, zakladatelé agrárních pouští, zneuživatelé zákona o volném setrvávání osob. Nikdo z kočovníků si není jistý, kde přesně se jejich statky nacházejí, právě proto, že jsou stále na místě.

Napsáno jako reakce na výtvarnou tvorbu Martina Lacka, který byl následně osloven, aby knihu ilustroval. V jistém smyslu tak je i text ilustrací k Lackově výtvarné práci, která konfrontuje hrdinská fantasy klišé s motivy ženství. Lackův groteskní přístup k malbě koresponduje s Gabrielovým přístupem k jazyku.

Kniha byla vytištěna v risografické dílně Kudla Werkstatt a trpí všemi krásnými nedokonalostmi, které z risa plynou. Soutisk barev plus minus několik milimetrů, kolísání barevnosti (u nás hlavně mezi růžovou a oranžovou) a další “risograph effects”. Každý výtisk je trochu jiný a snad tedy čtenáře potěší, když právě ten jeho bude zvlášť křivý.

ilustroval Martin Lacko
graficky upravil Jožka Gabriel
tisk a vazba Kudla Werkstatt
písmo Trivia Grotesk
barvy Fluorescent Pink a Hunter Green
papír Munken Pure
36 stran
rok vydání 2020
isbn 978-80-907113-1-0
náklad 100 kusů
doporučená cena 200 Kč